22 martie – ZIUA MONDIALĂ A APEI

Familiarizarea preșcolarilor cu natura este un obectiv premordial, în dezvoltarea multilaterară a copiilor.

Pornind de la afirmația „APA ESTE  VIAȚĂ”, cadrele didactice din IET nr.149, împreună cu preșcolarii au realizat, machete, afișe, activități practice, reprezentând circuitul apei în natură, încercând să tragă un semnal de alarmă asupra gradului ridicat de poluare a apei.

Preșcolarii au fost informați despre factorii care poluiază apa,  metodele de prevenire a poluării apei, despre importanța apei în apariția și întreținerea vieții. Fără o apă curată, plantele și animalele dispar, iar noi nu ne putem continua viața pe planetă.

De Ziua Mondială a Apei, dar și în fiecare zi a anului, vă îndemnăm să păstrăm apele curate, pentru ca ele să ne păstreze pe noi sănătoși.