CULTURA ESTE TOTUL…

În conformitate cu Planul de activitate al IET nr.149, la data de 19.10.2022, s-a desfășurat Ora metodică cu genericul: Respectarea culturii sale la copii preșcolari și cunoașterea aspectelor altor culturi.

Aici, cadrele didactice, ghidate de Dna Cernenchi Elena, metodist, au consolidat cunoștințe despre diversitatea culturală, care este o stare şi o caracteristică a naţiunilor moderne, care solicită considerarea dialogului intercultural drept prioritate orizontală şi transsectorială, lucru realizabil inclusiv printr-o educaţie de calitate în acest sens, cu instituţii şi resurse umane pregătite.

Apoi, educatorii au călătorit imaginar în Japonia, aflând multe lucruri interesante despre cultura, vestimentația, alimentația poporului japonez.

Importanța cunoașterii și respectării culturii propriului popor și a altor popoare este cultivată la copilași încă de la vârsta preșcolară, pentru o integrare mai ușoară în societate și acceptarea aproapelui fără discriminări.