În procesul de atestare a cadrelor didactice, în IET nr.149, am asistat la o activitate de educația fizică deosebită, condusă de dna Ina Țurcanu, educator.
Misiunea dumneaei a presupus desfășurarea unei activități care să contribuie direct la dezvoltarea armonioasă a preșcolarilor din grupa pregătitoare. Dorința de mișcare și dinamismul, specifice vârstei, au devenit instrumente premordiale în mâinile educatorului, prin care a acționat în sensul formării unor copii sănătoși fizic și psihic.
Activitatea de educația fizică a urmărit în sine dezvoltarea și pregătirea fizică a copiilor prin însușirea și perfecționarea deprinderilor și abilităților fizice și morale necesare în viață.
Prin exercițiu fizic, copiii au realizat forme variate și utile ale mișcării, capătând încredere în forțele proprii, coordonarea activității nervoase, deprinzând reguli igienico-sanitare, dobândind curaj, spirit de inițiativă și de organizare, devinind mai sociabili.
Copiii au învățat că educația fizică este sursa de dezvoltare și menținere a sănătății corporale!







