Magia distracțiilor de iarnă, în IET nr.149, a fost încununată de decorul sălii festive, care cu multă grijă și inspirație a fost amenajată de către cadrele didactice, ghidate de Dna MUREA Lilia, metodist.
Atmosfera creată ne-a adus bucurie şi ne-a amintit cu precădere de anii copilăriei, de emoţia aşteptării împodobirii bradului, de clipa la care visam să-l întâlnim pe Moş Crăciun.
Dincolo de faptul că sunt cele mai importante sărbători de iarnă, Anul Nou și Crăciunul sunt aşteptat cu mare entuziasm de toată lumea, indiferent de vârstă. Mai mult decât atât, tradiţiile legate de Anul Nou și Crăciun aduc simboluri naturale vechi de sute de ani.
Aducem sincere mulțumiri Dnei SCUTARI Victoria, părinte, care cu multă migală și dăruire de sine a confecționat coliba nașterii lui Iisus Hristos.
Mulțumim cadrelor didactice și copilașilor, care în cadrul activităților extracurriculare, ne-au surprins plăcut cu scenarii deosebite, prin care au readus tradițiile de iarnă, precum colinzi, urături, semănături, scenete: Capra, Ursul, neuitatele șezători, care ni le-au lăsat drept moștenire bunicii și străbunicii noștri.
Este foarte important pentru instituție, ca atunci când sărbătorile de iarnă se apropie, să creăm acel tablou magic, care să rămână întipărit în mintea și în sufletul copilașilor pentru totdeauna.










