ATELIER DE RECICLARE CREATIVĂ

În cadrul Campaniei ,,Curățenia generală de primăvară”, în IET nr.149, s-a organizat un Atelier de creație pentru educatori. Folosind material reciclabil gen tubul de hârtie igienică, pet-ul de apă sau suc, cofrajele de la ouă, pahare, nasturi, ziare vechi am creat animaluțe și persoanaje pe care le-am colorat și decorat după bunul plac.

Activitatea de baza, în cadrul atelierului, a constat în confecţionarea diverselor obiecte ornamentale, flori, etc. Astfel fiecare participant a adus o serie de materiale adunate în decursul a doua săptămâni, din care au confecționat un obiect unic, din dorința de a manifesta creativitate și din dragoste pentru natură.

Atelierul de reciclare creativă, desfășurat cu educatorii, apoi implementat la nivel de grupă, ia învățat și pe copii despre reciclare și cum obiectele ce par fără valoare pot deveni opere de artă,  dând astfel naștere unei lumi a poveștilor din material ce ar fi fost altfel aruncate. Rezultatele atelierului, ne-a surprins pe toți.

Împreună facem o lume mai bună!